GÜLÜMSEYİN ARTIK, ŞİMDİ ORJANDASINIZ..
Sayfa Başlığı
Sivrisineklerle İlgili Faydalı Bilgiler

Yazar Güray TekinSayın Kaya Bey,

Sitenizin ORJAN'la ilgili haberler bölümünde zaman zaman duyurduğunuz gibi, sivrisinekler içinde bulunduğumuz 2013 yılı sezonunda insan sağlığı ve huzuru açısından büyük sorun olmaya devam etmektedir.
Sivrisineklerle bireysel ve yönetim olarak bilinçli mücadele etmek amacıyla, derlediğim faydalı bilgileri ekte sundum.
Bu bilgileri sitenizin ''Faydalı Bilgiler'' veya ''Sizlerden Gelenler'' bölümünde yayımlamanızı rica eder selam ve saygılarımı sunarım.
Güray TEKİN

Sivrisinek Deyip Geçmemek lazım… (http://www.mailce.com/sivrisinek-hakkinda-bilgi.html)

• Dişi sivrisinekler, yaşamları boyunca 3,000 kadar yumurta yumurtlayabilirler.
• Dişiler 60–90 gün yaşar. Erkekler 2–3 gün yaşar.
• Dişiler kanla beslenir; kan, yumurta yumurtlayabilmek için gereklidir.
• Sivrisinekler uçarken çiftleşir.
• Erkekler yalnızca bitki özsuları ile beslenir, bizi dişiler sokar
• Sivrisinekler saatte yaklaşık 2,5 km hızla uçarlar.
• Saniyede ortalama bir sivrisinek kanatlarını 500 defa çırpar.
• Sivrisinekler kendinizi ne kadar korumaya çalışsanız da yine de ufak bir demir para kadar bile açık bıraktığınız alanı sezebilir.
• Sivrisinekler sokacağı canlıyı gözleriyle ve o canlının yaydığı kızılötesi radyasyon, karbondioksit ve laktik asit ile tespit eder.
• Sivrisineğin, soktuğu yerde salgıladığı salyası, emdiği kanın pıhtılaşmasını önleyen bir madde içerir ve ısırık yerinde kaşıntıya neden olan bu salyadır.

Sivrisinekler en çok kimleri ısırır sivrisinekler nerelerde yaşarlar (http://www.mailce.com/sivrisinekler-en-çok-kimleri-isirir-sivrisinekler-nerelerde-yasarlar.html)
Florida Üniversitesi’nde uzman Dr. Jerry Butler, “10 kişiden birinin diğerlerine göre sivrisinekleri daha çok çektiğini” belirtiyor. Sivrisineklerde dişiler insanları ısırır, erkek sinekler ısırmaz. Dişi sivrisinekler, yumurtalarının gelişmesi için insan kanına ihtiyaç duyar. Sivrisineklerin daha çok kilolu, iyi beslenmiş insanları ısırdığına dair veri henüz bulunamadı.

Dr. Joe Conlon, “insanların büyüklükleri ya da kokuları sivrisinekleri yönlendirebilir” diye belirtti. Yapılan 400 civarındaki farklı inceleme oldukça zahmetli oldu, katılanların çoğu ilk başta kaşınmaya başladı. Genetik yapı gereği insanların yüzde 85′i sinek ısırıklarından kolay etkileniyor. Vücut kimyamızda, cilt yüzeyinde sineklerin dikkatine çeken elementler bulundu.

Cilt yüzeyindeki vücut kimyasalları önemli

Sivrisinekler, cilt yüzeyinizde steroid ya da kolesterolün yüksek olduğu yüzeye sahip insanlara saldırılar.. Tabi ki bu tüm sineklerin üşüştüğü insanların kolesterollerinin yüksek olduğunu göstermez. Sivrisinekler ayrıca, ürik asit gibi bazı asitlerin yüksek olduğu kişilere de gelir.

Hamileleri daha çok ısırıyor

Sineklerin saldırma süreci ciltle temas etmeden önce başlar. Sivrisinekler hedefe ulaşmadan 50 metre önce koku alabilir. Uzun süre önce ya da yeni dışarı verilen ortamdaki karbondioksit sinekleri çeker. Büyük insanlar çocuklara göre çok daha fazla karbondioksit verir. Bu nedenle sinekler çocuklardan daha çok yetişkinleri ısırır. Hamile kadınlar da daha fazla karbondioksit verdikleri, daha hareketli oldukları ve vücut ısıları yüksek olduğu için sivrisinekleri çeker. Eğer bahçeye çıktığınızda sivrisinekler sizi ısırıyorsa, bunun nedeni karbondioksit, hareketleriniz ve yaydığınız ısıdır.

Sivrisinekler nerelere gizlenir?

Sadece vücut kimyanız sivrisineklerin size saldırmasına neden olmaz, nerede olduğunuz da önemlidir. Sivrisineklerin en yoğun olduğu yerler kıyılar veya sahillerdir. Kıyılardan uzakta olmanız güvende olduğunuz anlamına gelmez, sivrisinekler bir yemek için 40 mil uçabilirler. Herhangi bir su kaynağı onların üremesi için potansiyeldir, özellikle durgun suları tercih ederler. Eğer böyle bir çevrede oturuyorsanız sivrisineklerin ürememesi için ilaçlama yapmanız ya da bu tür yarasız su kaynaklarını kurutmanız gerekir. Sivrisinekler çölde bir su kenarında aktif olabilirler ancak Alaska gibi soğuk bölgelerde yaşayamazlar. Sivrisinekler 175 milyon yıldır dünyamızda varlar ve tamamen ortadan kalkacak gibi görünmüyorlar. Günümüzde satılan sineksavar ilaçlar ve diğer ürünlerle sizi ısırmasını en aza indirebilirsiniz ancak kutuların üzerinde belirtilen kullanma talimatlarına mutlaka uymayı ihmal etmeyin.

Sivrisinekler nasıl ürer sivrisinek ısırığı kaşındırır mı? (http://www.mailce.com/sivrisinekler-nasil-urer-sivrisinek-isirigi-kasindirir-mi.html)

Belki aynı sözü siz de kim bilir kaç kez duymuşsunuzdur. ”Genellikle her türlü yaratığın dişisi erkeğinden daha öldürücü, hiç değilse daha tehlikelidir”. Aynı söz sivrisinekler için de söylenebilir. Çünkü sadece dişi sivrisinek kan emer. Dişi sivrisineğin yapısı buna göredir. Keskin, parçalayıcı, gagamsı bir çıkıntısı ve emme borusu vardır. Bir dişi sivrisinek insanı ısırdığı zaman, kanına zehirli bir sıvı şırınga eder. Bu zehirli sıvı da belirli bir acıya ve kaşıntıya sebep olur.
Sivrisineğin ısırmasından sonra ikinci derecede rahatsız edici şey, devamlı vızıltısıdır. Sivrisinek için bu vızıltı çok önemlidir. Bir bakıma eşine çağrı anlamına gelir. Dişi keskin, tiz bir sesle vızıldarken, erkek de kanatlarını titreştirerek derin, alçak ve daha boğuk bir ses çıkarır.

Sivrisinek dünyanın hemen her bölgesinde bulunur. Nerede olursa olsun, suya, özellikle durgun, hiç değilse akıntısız suya yakın çevrelerde yaşar. Dişi sivrisinek, yumurtalarını su birikintilerinin, bulanık suyu olan havuzların, yağmur suyu için konulmuş varillerin yüzeyine depolar. Dişinin yumurtladığı yumurta sayısı 40 ile 400 arasında değişir. Yumurtalar tek veya düz bir kitle meydana getirecek şekilde bitişiktir.
Bir hafta sonra, küçük ve ayaksız larva yumurtadan çıkar. Bu larva, suyun yüzünde kıvranarak hareket eder. Su altında soluk alamadığı için genellikle suyun yüzünde bulunurlar. Soluk almaları kuyruklarında bulunan solunum tüpüyledir. Büyüyen, gelişen larva kılıfımsı derisinden sıyrılır. Yada tüyleri dökülür. Dördüncü kez tüy dökümünden sonra, “pupa” diye tanımlanan halini almıştır. “Pupa” vaktinin çoğunu suyun yüzeyine yakın yerde, sırt kısmındaki boynuzumsu görünüşte boruyla soluyarak geçirir. Pupa bir şey yemez, fakat birkaç gün sonra kılıf-deri çatlar ve tam yetişkin sivrisinek meydana çıkar.
Yetişkin sivrisinek sadece birkaç hafta yaşar. Bazı hallerde, sivrisinekler bir yıl içinde 12 kuşak (nesil) yetiştirirler.

Sivrisineklerden kurtulma yolları (http://www.mailce.com/sivrisineklerden-kurtulma-yollari.html)

Sivrisinekler dünyada en fazla ölüme neden olan canlılardır. Sivrisineklerin virüs taşıyan ve hastalık yapan türleri ülkemizde yaşamamaktadır. Fakat, yurt dışına seyahat ediyorsanız dikkatli olmakta fayda vardır. Sivrisineklerin sadece dişileri sokar, erkekleri ise bitkilerden beslenirler. Sivrisinekler hakkında yapılan araştırmalarda bu canlıların çok komplike ve avını iyi tanıdığı da ortaya çıkmıştır.
Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, sivrisinekler en çok O grubu kanı çok cazip bulmaktadır. Bir sivrisinek ısıracağı kişinin kan grubunu o kişinin vücudunda salgılanan kimyasallara göre tespit etmektedir. Kan grubunuz O grubu ise sivrisinekler sizi daha çok tercih edecektir. Hamilelikte vücudun sıcaklığının artması nedeni özellikle hamileliğin son aylarında sivrisinekler sizi daha çok tercih edecektir.
Yapılan araştırmalarda sık nefes aldığımızda saldığımız karbondioksit sivrisinekleri bize çekmektedir. Bu nedenle yapılan egzersizler ve terlemek sivrisineklere karşı sizi savunmasız yapıyor. Bu noktada önerilen şey, terlediğinizde hemen banyo yapmak ve kurulanmak, mümkünse hareketleri yavaşlatmaktır. Kalabalık bir ortamda çok daha fazla karbondioksit salınımı olacağından kalabalığın ortasında durmakta fayda vardır. Çünkü sinekler genelde çemberin dış kısmına saldırırlar.

Sivrisinekleri kendinizden uzak tutmak için; Uzmanlar, siyah ve koyu renklerin tercih edilmemesi gerektiğini söylüyorlar. Kıyafet seçimlerinizde genelde açık renkler ve özellikle sarı renk kullanmakta fayda var. Çünkü, koyu renkler sivrisinekleri çok daha fazla çekmektedir. Terlediğinizde üstünüzü değiştirmek ve kurulanmak bir diğer öneridir.
Sivrisinekleri uzak tutmak için mümkün olduğunca bahçeniz varsa çimleri biçmek ve çalılıkları ortadan kaldırmak gereklidir. Çünkü sivrisinekler, karanlık ve nemli olan ortamları çok severler. Bu nedenle bahçenizi düzenli tutun, balkonunuzda bitkileriniz varsa budayın.

 
Seni Seviyoruz Türkiyem
     
 
     
Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum Demeyin Sitemizi Sık-Sık Ziyaret Ederek Orjan Hakkında Her Şeyi Öğrenin!
TÜM TELİF HAKLARI SAKLIDIR